събота, 5 октомври 2024 г.

Акцентът на опитните урбанисти се насочва към модернизирането на изградените вече паркове, градини и зелени зони в градската среда



Ахмед Джемил Ахмед е от възпитаниците на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър“, специалност "Архитектура“. 

Автор: Екип Sofia24.bg 16:12 / 04.10.2024


На фона на все по видимото презастрояване в кварталите и в центъра на София, какво можете да ни кажете за съвременния дизайн на градските паркове и градини в развитите европейски столици?


В градовете е изразена физическата история на местните жители за определена територия. За общо обществено ползване са пространствата на площадите и кварталните паркове. Част от тях са били изградени и все още са запазени като обемност и обхватност в течение на стотици години, за разлика от нововъзникващите сгради, а други са претърпели съществени промени. В съвременния свят известна част от градовете претърпяват повратна трансформация поради растящото им население. Урбанизацията изисква непрекъснато разширяване и обновяване на инфраструктурата на пътищата, което може да бъде за сметка на съществуващи терени от зелени площи. Акцентът на опитните урбанисти се насочва към модернизирането на изградените вече паркове, градини и зелени зони в градската среда. За ефикасни идейни предложения е обезателно да се предостави повече гласност на ерудираните проектанти.


Съществува ли алтернатива за зони със зелени площи в градовете с нарастващ брой небостъргачи и подлежат ли на съвременно обновяване съществуващите от столетия градски паркове?


Друга възможност за реализация на зоните за спорт и отдих в гъсто застроени райони при оскъдни площи на градските паркове и градини е новите зелени площи да се пренасят на покривите на вече съществуващите сгради или новоизграждащите се. Съвременния дизайн на градски паркове и градини може да се съчетае чрез обединението на модерни технологии, които биха допълнили облика на различите съоръжения и декоративни елементи. Например освен с достъпа до безжичен интернет, един градски парк може да предостави на обитателите си информация за телесната им температура посредством безконтактен инфрачервен термометър, като превантивна мярка срещу вирусни заболявания. 


А чрез открит фитнес може да се генерира електричество от упражненията на хората и с произведената енергия да се захранят сградите в близост. В развоя на облика на градските паркове и градини съществен фактор може да се окаже политикономическа система, в който се е намирал съответния град през последните столетия или само преди няколко десетилетия. Постсоциалистическият град може би е труден за моделиране. Рязката промяна на политическата система в дадена държава не се отразява благосклонно върху териториално устройствено планиране.


Ако имахте право на избор, коя система като начин на живот бихте избрали - комунистическата или капиталистическата?


И двата режима съществуват след отиграно надмощие, било то военно чрез преки сблъсъци или идеологически въз основа на проведени изборни процеси. Водил съм безброй разговори с хората, чийто трудов стаж е преминал изцяло в тоталитарното управление или са се пенсионирали през онзи период. Дори в момента мога да усетя чувството, което съм изпитвал и тогава по време на беседите ни - сякаш времето е спряло и то тече много бавно. Тогава безброй дейности са се извършвали чрез ръчен труд, машините или са били малко на брой или с малък производствен капацитет, но за сметка на това за всеки имало нещо за вършене. Някои от събеседниците ми са споделяли и своите собствени изводи мисловно в тези редове "тогава животът ни беше по-сигурен като препитание, но изпълнен с много лишения и ограничения, а сегашната демократична тоест капиталистическа система ни предлага огромни възможности за всеки, но препитанието ни не е осигурено“. 


Това са много сериозни теми, затова не мога да ви отговоря пълноценно на зададения въпрос. Тези политически идеологии са твърде силни, все пак светът е станал свидетел как земното полукълбо се е разделило на 2 сфери на влияния и като всяка политическа доктрина единствено времето е могло да ни покаже кое в тях е било правилно и кое е грешно. Не мисля, че е възможно да съществуват политики с предвиден край и именно това отваря врата към нови политически идеи. Към какво ще се насочи обществената нагласа, зависи коя идеология ще вземе превес над останалите.


Напоследък все повече се говори за "базов доход“. Какво е Вашето мнение за въвеждане на безусловни основни доходи (БОД) в целия ЕС?


Както вече споменах историческите хроники ясно ни показват, че в политиката не е възможно да бъдат прогнозирани на 100% крайните резултати. Всяка личност претърпява своя индивидуален катарзис. Човекът като субект със собствена воля притежава неизменното право да бъде част от необходимите промени за един по-добър свят с повече възможности за всеки един. Бих посъветвал вашите читатели да се стремят да не изпаднат в "омагьосания кръг“ на утопиите. Нереалистичните за изпълнение идеали, които ни обещават несметни блага и ни предвещават светло бъдеще, могат да бъдат невъзможни за реализация, ако всъщност генезиса им не се корени на действителна обусловеност. 


Наложително е да се наблегне над разумния подход, който би изискал от нас да търсим и намираме аргументираните възможности на база предишен опит и прецизно изпипани доклади от страна на съответните експерти в своята област. Твърде е рано да се говорят за каквито и да е било резултати без нужния период от време на "проби-грешки“. За съжаление, не съществува универсална политикономическа система. От етапите на човешката история за изминалите перипетия се подразбира, че това, което може би е по-правилното предложение за конкретно общество през определен период от време, да не бъде добро решение за друга народност за сходния времеви диапазон. Нужно е да бъдем премерени в своите очаквания и да наблягаме над поуките от предишни събития и отминали епохи.


Според Вас възможно ли е да се оформи универсална политикономическа школа с цел вземането на възможно най-правилните политики и решения?


В случай, че се замислим в дълбочината на този казус и се огледаме около себе си, сега и в миналите събития по света, нима има по-добре подготвени кадри за политическите и бизнес средите, които са се доказали в своето време и специалност като успешни личности, от тези, които произлизат от академичните среди? Университетите са страхотна лаборатория за изграждането и надграждането на познания. 


Аз лично бях много отегчен от системата ни за обучение в основно и средно образование. С всяка изминала година учихме едни и същи теми с леко разширение на обхвата им. Не казвам, че това е погрешно пропиляно време, напротив - без базовите познания, придобити в училище, не бихме се справили подобаващо с предизвикателствата в живота. Но в университетите могат да се получат задълбочени познания далеч по-обширни и понякога взаимно противоречащи се с тези от училище. Академичните среди във висшите учебни заведения със сигурност могат да се явят лаборатория за бъдещите промени, които може би ще оставят своя отпечатък за идните поколения.


източник: https://www.sofia24.bg/novini/Bylgaria/Ahmed-Ahmed-Akcentut-na-opitnite-urbanisti-se-nasochva-kum-modernizirane-2286860

“Който владее изкуството, той владее и архитектурата”




Ахмед Ахмед: “Който владее изкуството, той владее и архитектурата”
Автор > Xnews.bg > 17.09.2024

Ахмед Джемил Ахмед е от възпитаниците на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, специалност „Архитектура“.

Как се насочихте към архитектурната професия?

– Това за мен бе голямото ми призвание, но трябваше да бъде развивано с придобиване на необходимите знания и качества . Бях на 13-14 години, когато започнах да се заглеждам по-подробно в детайлите на помещенията, в които се намирах. Интересуваше ме разнообразието на сградите и съоръженията. С моите знания в този период беше невъзможно да разбера каква е последователността при изграждането на сградите. Избрах ВСУ „Черноризец Храбър“, защото съм роден в град Варна. Не съм се интересувал от други възможности. Израснал съм тук и винаги съм знаел, че в този университет предлагат обучение на високо равнище. Често ми се отваря възможността да пътувам до големите градове в страната ни. Мисля, че градът ни заслужено си е извоювал прозвището „морска столица на България“.

 Имаше ли нещо особено по време на обучението Ви по архитектура?

– Освен усвоените знания по дисциплини в учебния план, се интересувах и от актуалните тенденции в съвременното строителство по света. Мисля, че ползата от това е огромна, когато се комбинира с обучението в университета. Нямах ни най-малка представа за всеобхватността на дисциплините, които се изучават по пътя на надграждането на знанията, необходими за един архитект. Преди да се запиша като студент по архитектура, продавах строителните материали. Присъствал съм на много строежи, било то изпълнени въз основа на технически проекти или без необходимите разрешително за това. Имал съм положително и отрицателно мнение за различните строително-монтажни дейности. Дори успявах да анализирам допуснатите грешки на строителните площадки въпреки липсата на конкретни знания. Едва след началото на обучението си като студент, картината за допуснатите непоправими грешки започна да ми се изяснява. Архитектурата е точна наука, основаваща се на конкретни природни закони, правила и нормативи от ЗУТ. За мен тя е изкуство. Но, за съжаление, не са много инвеститорите, които наистина биха оценили труда на умелите архитекти и инженери.

Имате ли свои „учители“ от практиката, чиито принципи Ви привличат?

– Да, може да се каже. В комуникация съм с много инженери и архитекти, които се придържат единствено към работата с одобрените проекти. Опитват се да бъдат в крак с иновационните строителни методи и подходи. Целта им е да съчетаят употребата на нововъзникващите строителни материали при проектирането на сградите и съоръженията. За съжаление, това не може да се каже за всички колеги с проектантска правоспособност. “Затварянето на очите” за съществените иновации може да доведе до неизбежно пропуснати ползи. Архитектурата е наука, която може да намери своето изражение с нови материали и технологии. Професията на архитекта е гъвкава спрямо иновативните методи при строителството на сгради и съоръжения. Знанията постоянно се обогатяват и надграждат. Възникват нови строителни материали, методите на строителството се обновяват с все по-лесни и безопасни за строителите способи и технологии. Богатият набор от възможности улесняват работата на строителя.

Какво е характерно за днешната архитектурна практика – взаимоотношения, специфични изисквания, задачи, работа с общински и държавни институции?

– Нещата се получават добре, само когато още от първите стъпки всичко е било подготвено правилно. Лесно забележимо е, че много лоши проекти на лист хартия получават одобрения от инвеститорите и от съответните институции. Голямо е бягането по различни институции. Например, много може да се спести като време при съгласуването на визата за проектиране, ако я нямаше последователността за определени институции. Не разбирам защо не може да се съгласува при различните институции с различни визи за проектиране, но с идентично съдържание, които после да се окомплектоват за следващите етапи до получаване на разрешението на строеж.

Какви задачи е нужно да се поставят в практиката, за да се реализира една добра и съобразена с човешките нужди архитектура?

– Трябва да има пряк диалог с евентуалните инвеститори, за да могат да се запознаят с актуалните тенденции на пазара. Работа с инвеститори, които биха заложили на иновативните строителни материали и методи, биха дали подобаващ резултат.

Какъв съвет можете да дадете на сегашните и бъдещите студенти по архитектура?

– Ще ги посъветвам да четат всичко, което им се дава от преподавателите. Колкото и огромна като обем да изглежда информацията, нищо не е за подценяване. Теорията, която се получава от ВУЗ-овете, е нужно да се съпостави с практиката на строителната площадка. В университета срещнах наистина всеотдайни на своята професия преподаватели. Винаги ми е било интересно какво допълнително освен учебния материал ще ни бъде споделено. ВУЗ-ът е прекрасно място за откриване на нови приятелства. Възможностите, които ни се предлагат, са солидни. Учебната база на университета предлага добра среда за обучение и кариерно развитие.

Можете ли да споделите любима мисъл, свързана с архитектурата?

– Който владее изкуството, той владее и архитектурата. Сградите на добрите архитекти и инженери винаги ще бъдат стопанисвани подобаващо.

 Имате ли любим архитект?

– Много са, не са един или двама. От всеки може да се научи много. Не мога да кажа конкретно име, но се интересувам от творчеството на дузина архитекти.

Какво мислите за колегите, които се отказват от изучаването на архитектурата по време на учебния процес?

– Би трябвало всеки да прави това, което е най-правилно за самия себе си. Понякога е необходимо да се отдели конкретно време и средства, да се натрупа определен опит, за да се разбере дали това е най-подходящото и правилното място за конкретната личност.

– Какво мислите за несполучливо реализираните търговски сгради?

– Не мисля, че може да има гарантиран успех при сградите, предназначени за предлагане на стоки и услуги. Единствено можем да намалим риска при всяко начинание, ако разполагаме с нужните по обем и количество проучвания за конкретната среда. Архитектурата като наука и изкуство ще си остане ценен актив за инвеститорите с добър нюх.

За финал какво бихте искали да посъветвате нашите читатели?

– Отечеството ни е площ от цели 111 000 квадратни километра. От всеки един от нас зависи общият ни просперитет и общото ни благо. Физическите граници на страната ни може да са тези, но духовните й граници граничат с повече от едно море. Разполагаме с диаспора в много държави. Това е добра възможност за обмен на информация, култура и обичаи. Ние сме богата нация и винаги ще си останем като такава и от всеки един от нас зависи да бъдем сред първенците в положителните статистики. Поглеждайки назад във времето, в исторически план територията на България винаги се оказвала като външна граница на всички съществуващи империи в наша близост.

Като се започне от Римската империя и последвалите разновидности на останалите империи – Византийска империя, Първата българска държава, Втората българска държава, Отоманската империя, СССР и ЕС. Именно поради тези географски характеристики на нашата държава можем с пълно основание да се наречем столица на Балканите. Нужно е всеки един от нас да се опита да положи усилия за своето собствено личностно развитие в името на една по-силна и по-просперираща България. Разполагаме с нужните природни дадености, за да го направим. Обединени около девиза „Съединението прави силата“ от нас самите зависи утрешният ден да бъде по-добър от вчерашния. Тук ще си позволя да отправя един апел към вашите читатели – където и да се намираме е нужно да извървим необходимия път за постигането на благородни цели.

Учете в най-добрите училища и университети! Създавайте нови работни места и развивайте съществуващите производствени и търговски отрасли! Повишете нивото на стандарта си на живот в нашата родина, възползвайки се от предлаганите съвременни възможности на развитите държави! Ескалаторът към успеха може да не съществува за никого, но стълбището към него е ясно посочено за всеки един от нас!

източник: https://www.xnews.bg/ahmed-ahmed-kojto-vladee-izkustvoto-toj-vladee-i-arhitekturata/


Възпитаник на ВСУ с позиция за изоставените и рушащи се сгради от „соца“

 Възпитаник на ВСУ с позиция за изоставените и рушащи се сгради от „соца“

от Редакция "Нова Варна" септември 2, 2024, 15:45



Снимка: Ахмед Ахмед

Ахмед Джемил Ахмед е от възпитаниците на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, специалност „Архитектура“. 

– Защо избрахте професията на архитект?

– Това е въпрос, над който съм мислил неведнъж. Аз съм от поколението, което не е заварило тоталитарното управление, но все още огромна част от съществуващите сгради и съоръжения са изградени именно през периода на съществуването на този режим. Като невръстни деца, заедно с приятели, често сме били очевидци на саморушащи се жилищни, индустриални и обществени сгради. „Обследвали“ сме изоставените и рушащи се сгради, което наистина си е било опасно начинание, което по-късно го осъзнахме. В онези времена интернетът не беше обществено достъпен и единственият начин да разберем каква би била причината за подобна разруха бе да влезем и прекараме известно време из тези сгради в търсене на причините. Тогава не разбирахме защо те не се обитават, нито къде са отишли собствениците им.

При жилищните сгради, изградени из селата и градовете, забелязвахме, че за строителни материали са използвани варовикови камъни за основите и нивото над прилежащия терен като на места основите бяха разделени една от друга – керамични тухли в комбинация с или без кирпичени тухли за външни и преградни стени, които бяха с пукнатини по вертикала, дърво за таванска и покривна конструкция, замесена с кал, което също бе с видими прогнили участъци и разрушена цялост. А като завършек на покривната конструкция са използвали керамични керемиди или плоскости от камък. От по-възрастните сме научавали, че тези естествени природни материали са били преработени в краен вид именно от тях. От горските местности са взели дървения материал, а керамичните тухли и керемиди и кирпичените тухли също са продукт на двете им ръце – изпечени от пригодената в близост нерегламентирана глинена „кариера“. А при изоставените производствени или селскостопански сгради, училища и детски сгради, освен гореизброените строителни материали, се виждаше и използването на бетон в конструктивните елементи. Фрапиращото за нас беше, че тези сгради не се обитават. Освен окаяното им състояние, те не се стопанисваха от никого. Липсваха хората, които някога са живеели в тях, работили в тях или са ги посещавали. Изградените сгради и съоръжения в система от плановата икономика явно не могат да задържат всички свои обитатели, ако тя престане да съществува.

– Все още в страната ни има сгради от „соца“, които се използват за производствена и жилищна дейност и се обитават.

– Вярно е, но останаха само предприятията, които работят с естествени природни ресурси в близост. Всичко друго, което се е поддържало изкуствено или е зависело от вноса и износа на суровини и осигурения краен пазар за произведените стоки, го няма като производствена мощност. Известна част от сградите дори вече се използват за друго предназначение. При жилищните сгради обитаеми и в момента са тези, които що годе са изпълнени по някакъв технически проект за онова време.

– Защо казахте „що годе“ за изпълнението на строежите на сградите?

– Много от нормативите и изискванията, които са били актуални за миналите периоди, не са съобразени с нужните изисквания спрямо регионите, в които се намират. Миналото е явен показател за случващото се тук и в съседни държави. Страната ни се намира в земетръсна зона. Почти 100 % от територията ѝ е застрашена от сеизмични въздействия. Неведнъж множество от сградите са се сривали със земята. За природни бедствия през последните 100 години и по-назад във времето има официална статистика, документирана информация и снимков материал. Отделна болезнена тема е за случилото се в съседните нам държави като Румъния, Северна Македония, Турция и Армения. Тяхната трагедия също е запечатана със снимков и видео материал, който е общодостъпен за всеки. За съжаление, дори в момента не се спазват нужните СМР-та по проект, който е съобразен със съвременните изисквания и норми. Корупцията и или невежеството на част от инвеститорите и изпълнителите на строежи ще излезе наяве едва след случилата се покъртителна картина.

– Не съществуват ли методи и способи за прилагането на нужния контрол при изпълнението на сградите?

– Строителството е дълъг процес, който се следи от съответните контролни органи, но това не само според мен не е достатъчно. Нужно е да се внедрят и дигитализационни подходи по време на изпълнението на СМР-та, за да се сведат до минимум корупционните практики. Но проблемите не биха се избегнали само чрез внедряването на технологичните иновации. Корупцията съществува и при качеството на произведените основни съвременни строителни материали като стоманата и бетона. Нужно е да се повиши и контролът над качеството на партидите им. Само така можем да се надяваме на качествени резултати, които отговарят на изискванията за качество не само на хартия.

източник: https://novavarna.net/2024/09/02/%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%b0%d1%80%d1%85%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%ba%d1%82-%d1%81-%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%8f-%d0%b7%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%be%d1%81%d1%82/

Изкуството и строителството – къде се срещат и какви са световните тенденции


  Изкуството и строителството – къде се срещат и какви са световните тенденции
 
 Либерта 02.09.2024 12:40


"Основната градоустройствена задача за архитектите и урбанистите е намирането на съществени социологически подходи за структуриране и изграждане на адекватна архитектурна среда за развитие на човека и обществото. Те обаче трябва да са поставени в пряко взаимодействие между елементите на основните сфери на човешката дейност. Съчетаването на функционалните, конструктивните и естетически характеристики на жилищните обеми като самостоятелна единица и/или съвкупност от жилищни групи и комплекси е изключително важно."

Ахмед Джемил Ахмед е роден през 1991 г. в град Варна. Възпитаник е на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, специалност „Архитектура“.
 

-Какви са определящите фактори при проектирането на архитектурния образ на сграда в контекста на съществуващия облик и композицията на сградите в населените места?

- Основополагащ принцип при проектирането е да бъде изцяло съобразено с действащите актуални нормативни документи за устройство и застрояване на териториите. Наредбите подлежат на промени, като целта е да се усъвършенстват в полза на инвеститора и обитателите на сградите. Така че това, което е било изградено преди известно време според актуалните изисквания за него период, сега е възможно да не бъде допустимо. Все пак главната цел на извършването на промените в наредбите е те да се изчистят от грешки и да се допълнят с полезни инструменти. Едва след като се взимат предвид допустимите от закона застроявания в обхвата на конкретния парцел, следващата важна крачка е да се направи проучване и анализ на територията и да се предложат архитектурни концепции на инвеститора. След приемането на окончателното проектно решение, следващите етапи, съпровождащи целия процес от проектирането до получаването на разрешение за строеж и неговото въвеждане в експлоатация, паралелно се задвижва с нужните институции и съответните проектанти с проектантска правоспособност.

- Изкуството и строителството – къде се срещат и какви са световните тенденции?

- До голяма степен това е безкрайна тематика. Изкуството е намирало своето проявление и в строителството на сгради и съоръжения. Дори може да се каже за самите сгради, че са възможно най-трайният свидетел на историята и политическото измерение за периода, в който са били изградени или е започнал техният градеж. Архитектурата е пряко подчинена на природните закони. Именно за това някои от съществувалите някога сгради тепърва се откриват от археолози или случайни граждани. Климатичните условия не са постоянна величина и къде според метеорологичните изменения или допуснати грешки при избирането на местонахождението на изграждането на градежите, тепърва разбираме за съществуването на древните сгради.

- Какви са според Вас причините за появата на десетки мегаполиси през последното столетие?

- Ефимерният прогрес на всяка предхождаща индустриална революция през последните 2-3 столетия доведоха до невиждано увеличаване на населението на планетата Земя. Последвалата експанзия към градовете и индустриалните райони, нарастването на селищата в области с аграрно значение доведоха до презастрояване и все по-голяма нужда от постоянно развиване на инфраструктурните мрежи. Появата на многомилионни мегаполиси бе неизбежна последица. Живеем в предизвикателни времена и, за съжаление, все по-малко внимание се обръща на вложената идея в архитектурните стилове и концепции и тяхното вписване в архитектурна композиция и то за сметка на възможностите при изграждането на по-високи и по-големи по мащаби сгради и съоръжения.

- Може ли да се учи история от архитектурните произведения?

- Няма да бъде грешно, ако се каже, че именно приложеният архитектурен стил в дадена епоха е мост при запечатването на времето.

- Какви могат да бъдат трудностите при разработването на градоустройствени планове и тяхното прилагане?

- При планирането на урбанистичните структури и проектирането на архитектурната среда, взаимодействието на планирането се изразява в съвкупността от задълбочено проучване на социологическите аспекти, архитектурния анализ, взаимовръзката между изграждането на жизнената среда и нейната социална функция в градоустройственото планиране. Нужни са изразени умения при проектирането, които са в тандем с новите тенденции в жилищната архитектура.

- Човекът ли е основният фактор, определящ градоустройствения облик на конкретна територия?

- Основната градоустройствена задача за архитектите и урбанистите е намирането на съществени социологически подходи за структуриране и изграждане на адекватна архитектурна среда за развитие на човека и обществото. Те обаче трябва да са поставени в пряко взаимодействие между елементите на основните сфери на човешката дейност. Съчетаването на функционалните, конструктивните и естетически характеристики на жилищните обеми като самостоятелна единица и/или съвкупност от жилищни групи и комплекси е изключително важно.

- Пазаруването през интернет може ли да промени предназначението на моловете в градската среда?

- Множеството разнообразни по предназначение многофункционални сгради и комплекси не могат да бъдат напълно заменени от виртуалната среда. Тенденцията е и в бъдеще те да си останат основен сегмент при търговските дейности, предоставянето на стоки и услуги, естествено, ако са били изпълнени изискванията при проектирането на сложни функционални мрежи и осезаем архитектурен образ.

- Какво представлява устойчивата архитектура? В какво се изразява?

- Основите на устойчивата архитектура подлежат на постоянно им обогатяване със строителни методи и строителни материали. Търсеният ефект се постига със спазването на закономерни решения при оползотворяването на естествени природни материали. Слънцето трябва да се използва във функционалното проектиране на сгради. Трябва да се прилага енергоефективна архитектура чрез възможностите за използване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и приложението им в архитектурното проектиране. Търсят се способи за опазване на природата за бъдещите поколения, съобразявайки се с конюнктурата за устойчивост на жизнената среда.

- Какви са тенденциите в изграждането на високите обществени сгради на нашата територия?

- С повишаването на плътността на застрояване в градските зони е неизбежно да се наблюдават високи архитектурни структури. Съвременните технологии могат да допринесат за осигуряването на антисеизмично строителство. Търсенето на все по-сложни интегрирани функции ни тласка към намирането на тяхното решение чрез изпълнението на високите сгради.

източник: https://liberta.bg/izkustvoto-i-stroitelstvoto-kde-se-sreshchat-i-kakvi-sa-svetovnite-tendencii

Климатичните промени изискват търсенето на интелигентни решения

  Ахмед Джемил Ахмед е възпитаник на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, специалност „Архитектура“.  Каква е архитектурата ...